IPTV Nedir?

IPTV Nedir?

IPTV, televizyon yayıncılığının yükselen tredleri arasındaki yerini çoktan aldı. Artık Internet bağlantısı olan herkes televizyon izleme şansını da yakalıyor. Kabul görmesi biraz zaman alsa da, kısa zamanda insanların ilgisini çeken bir teknoloji oldu. IPTV adından da anlaşılacağı üzer Internet Protocol Television kelimesinin kısaltmasıdır.

IPTV Nasıl Çalışır?
IPTV’nin çalışma mantığı oldukça basittir. Televizyon yayınını sağlayan firma üzerinden size özel bir veri yolu kanalıyla Internet bağlantınız ile yayın size ulaştırılır. Bu yayını izleyebilmek için Set Top Box adında bir kutuya sahip olmak gerekmekte. Bu kutu, hizmeti aldığınız firma tarafından size sağlanıyor. Ayrıca yeni çıkan teknolojik televizyonlarda bu kutu televizyonun içinde entegre edilmiş şekilde geliyor.
Modeminizi Set Top Box’a bağlayıp, Set Top Box’ı da televizyonunuza bir HDMI ya da Scart kablosuyla bağlayabiliyorsunuz.
Bununla birlikte direkt olarak bilgisayarınıza bağlayıp, ilgili yazılımlarla da IPTV’yi bilgisayara bağlamak da mümkün.

Set Top Box Nedir?
Set Top Box, IPTV yayınlarını izlemek için üretilmiş kutu şeklinde bir cihazdır. İster USB üzerinden, isterseniz optik kablo ile Internet bağlantısı bu kutuya iletilir. Bu kutu üzerinden çıkan HDMI ya da Scart çıkışı ile de sinyaller televizyona gönderilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, hizmeti veren firmaya bağlı olarak Set Top Box’ın üzerindeki çıkış portları farklılık gösterebilir. Hizmeti alırken kutunun üzerindeki çıkışlara dikkat etmek son derece önemlidir.IPTV’nin

IPTV Avantajları Nelerdir?
IPTV kullanmak için herhangi bir karasal anten ya da uydu antenine ihtiyaç duymuyorsunuz. Bu sayede yayınlarınızda hava şartlarından kaynaklı kesilmeler olmuyor. IPTV hizmetini sağlayan firmalar aynı zamanda bir Internet Servis Sağlayıcısı olması sebebiyle kendi Internet altyapısını kullanması, karşılaşılacak sorunları da en kısa sürede halletmesi anlamına gelmekte.

Türkiye’de IPTV Yayınları
Ülkemizde IPTV yayınları ilk olarak Tivibu tarafından başlamıştır. Şu anda Tivibu’nun dışında Turkcell Tv’de aynı hizmeti vermektedir.

IPTV İçin Uygun Bağlantı Hızı
IPTV izlemek için standart bir internet bağlantı hızına sahip olmak yeterlidir. Ancak sizin bağlantı hızınızın önemi kadar, size ulaştırılan yayının kalitesi de sorunuz yayın almanız için önemlidir. Stabil olmayan bir veri hızı, yayın kalitesindeki parazit olarak tabir edilen kirlilik de yayının size sorunlu ulaşmasına sebep olacaktır. Eğer 4K görüntü kalitesi ile IPTV hizmeti almak istiyorsanız, standart olarak önerilen 5 mbit Internet hızının 4 katı kadar hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyacaksınız.

CCCAM Nedir?

Uydulardaki şifreleri çözmeye yarayan yazılım sistemidir. Dreambox 500s, Dreambox Dm 100, Dreambox 600 Pvr, Dreambox 800 Hd Pvr, Dreambox 8000 Hd Pvr Twin Tuner, Gigablue solo, Gigablue SE, Vu Solo, Vu Duo, Vu Uno, Vu ultimo,Atlanta Hd Box, Korax Full Hd, Korax Full X Hd, Silvermax Hd, Baff 2200 Hd, Baff 2000 Full Hd, Media Link, Yumatu Hd, Goldmaster Tüm Ethernetli Modeller, Next Tüm Ethernetli Modeller, Hiremco, Botech, Atlanta 500s, Reelbox vb. Tüm Linux İşletim Sistemli Hd ve Sd uydu alıcılarında rahatlıkla yüklenip kullanılabilir.VE YENİ ÇIKAN BÜTÜN CCCAM SERVER UYUMLU CİHAZLADA ÇALIŞIR.

Donma Takılma vb sorun yaşarmıyım?

Yayınlar internet bağlantınıza göre farklılık gösterir 6mbps altındaki bağlantılar donmalar yaşanabilir.Ayrıca bağlantınızda ping oranız çok önemlidir ping süreniz 10-20 arası normaldir ping seviyeleriniz 20den daha fazla olursa hat kaliteniz yavaştır ve aynı proglemler yaşabilir.

Gerçek internet hızımı nasıl ölçebilirim?

Tüm internet kullanıcılarının çok fazlasıyla yanıldığı hatta internet sağlayıcı firmaların bile bilmesine rağmen müşterileri yanılttı bilinmeyen bir gerçek vardır. Bu gerçek bilinmeyen bir doğru olmasına rağmen ne yazık ki internet kullanıcılarının da çok büyük sıkıntılar yaşamasına da sebep verebilmektedir.

İnternet hızınızı kontrol ettiğiniz sürekli testler de standart olarak ayarlar sizin bulunduğunuz şehir / ülke ve kullandığınız internet sağlayıcısının köprüleyici ara santral ile sizin aranızdaki hız akışını ölçer. Fakat bilinen ve ihmal edilen bir doğru var ki internetin çıkış ana kuralı olan WWW yani World Wide Web yapısında da internetin global bir hizmet olduğudu gerçeğidir. Bu sebeple örneğin Türkiye’de Türktelekom veya benzeri bir firmadan 8 mbit lik bir internet hizmeti aldığınızı düşünürsek aslında aldığınız Türkiye içinde ki iletişimde 8 ve altı değerinde bir hıza sahip olduğunuz ve ortalama sağlıklı şartlarda 7.50 / 3 mbit arasında internet hızınızın olabilmesi durumudur.

 

Aşağıda bulunan web sitesine giriş yapınız.
https://www.hiztesti.com.tr/

IPTV'yi Hangi Cihazlarda İzleyebilirim?

1- Bilgisayar,
2- Smart Özellikli Televizyonlar cihaza gerek kalmadan (Sadece SAMSUNG ve LG markalarda)
3- ANDROID özellikli SMART TV lerde cihaza gerek kalmadan (Tv de GOOGLE PLAY STORE programı varsa)
4- Akıllı Telefonlar (Android veya IOS)
5- Tabletler (Android veya IOS)
6- MAG 250 (250-254-258) serisi cihazlar
7- IPTV desteği olan uydu alıcıları veya Android Tv Box cihazlar
**Bizden satın aldığınız şifre/ dosya (üyelik) yukarıda sayılı 7 cihazdan herhangi birine sahipseniz rahatlıkla izlersiniz.
**Yukarıdakilerden herhangi birine sahip değilseniz Android Tv Box alarak izleyebilirsiniz.

IPTV'yi Cep Telefonu veya Tabletten Nasıl İzlerim?

BirdeYazılıŞekilde Anlatalım.Apple StoreveyaGoogle Play StoredenGSE Smart IPTVUygulamasınıindiriyoruz. Uygulamayıaçıyoruz.Uzaktan Oynatma Listelerine basıyoruz ardından Sağ Yukarıda ( + )Olarak işarete basıyoruz. ArdındanM3U Olarak ekle seçeneğe tıklıyoruz, Playlist adınıİPTVolarak giriyoruz. Aldıgınız M3U LinkiniALTTAKİ kutucuğayapıştırıyoruz. Ardından ilerliyoruzhepsi bu kadar…

Bizim İPTV SİstemlerimizdeKATEGORİ( ÖZELLİĞİ ) oldugu için ,kategorişeklinde gözükecektir..

Örnekvermek gerekirse ;Ulusal Kanallarbi kategori altında.
Film KanallarıBir kategori altında.
Spor Kanallarıbir kategori altında , böylelikle kanal kalabalığı pek yapmamaktadır…

BİZE ULAŞIN?

iletişim formundan 7/24 ulaşabilirsiniz.

iletişim formu

icon

+44 0 7477 779142

icon

info@evaiptv.com

icon

https://www.evaiptv.com

Abone Olun

Haberdar Olun

Sitemizdeki kampanya ve yeniliklerden haberiniz olsun.

Sosyal Medya

WhatsApp WhatsApp